Mukis atsinaujino!
 

Naujos profesijos

 

NAUJOS PROFESIJOS

 


Duomenų inžinierius

 

Organizacijos paprastai surenka didžiulius kiekius duomenų, todėl turi pasirūpinti atitinkamomis technologijomis ir įdarbinti kompetentingų žmonių, galinčių užtikrinti, kad duomenys būtų tinkami naudoti, kol pasieks duomenų mokslininkus ir analitikus. Tai duomenų inžinieriaus darbas – kurti sistemas, skirtas saugoti ir analizuoti didelius duomenų kiekius. Galutinis inžinieriaus tikslas – padaryti duomenis prieinamus, kad organizacijos galėtų juos naudoti vertindamos ir optimizuodamos savo veiklą.

Duomenų inžinierius – viena naujausių ir greičiausiai svarbą įgaunančių profesijų. Šiuo metu specialistų paklausa viršija pasiūlą. Esant dideliam darbuotojų trūkumui duomenų inžinieriai jau pačioje darbo pradžioje gauna didesnius atlyginimus nei kiti bendros darbo rinkos dalyviai ir turi puikias darbo sąlygas.

Parengta pagal: https://ktu.edu/news/duomenu-inzinieriai-nauja-madingiausia-profesija-paklausa-smarkiai-virsija-pasiula/

https://www.coursera.org/articles/what-does-a-data-engineer-do-and-how-do-i-become-one

 


Elektroninis sportas


E-sportas – nauja, vis labiau populiarėjanti sporto rūšis, kurios erdvė yra vaizdo žaidimai.

E-sporto atstovai vadinami kiberatletais. Jų kelias į tikslą nėra paprastas: daug laiko ir kantrybės reikalauja žaidimų valdymo įrankių studijavimas, būtinos intensyvios treniruotės, taigi didelės fizinės ir mentalinės apkrovos neišvengiamos.

Turnyrų rezultatai žymia dalimi priklauso nuo žaidėjų reakcijos greičio (sėkmę gali nulemti milisekundės). Be meistriškumo, įgūdžių, labai svarbi ir techninė pusė – įrangos kokybė.

Naujoji sporto rūšis vystosi su žymiai didesniu pagreičiu negu kuri kita. Taip sparčiai skintis kelią šiai naujokei padėjo technologijų plėtra – tiesiogines žaidimų transliacijas gali stebėti iškart milijonai žiūrovų.

Šiuo metu e-sportas labiausiai išpopuliarėjęs Azijoje, Amerikoje ir Vakarų Europoje, bet nemažai besidominčiųjų yra ir Lietuvoje.

 

Daugiau informacijos: https://www.alfa.lt/straipsnis/50066745/ar-esportas-yra-sportas

https://www.15min.lt/mokslasit/straipsnis/technologijos/esportas-dideles-emocijos-milziniski-pinigai-ar-tik-tolimos-ateities-prognozes-646-781894


Virtualios realybės žurnalisto profesija


Virtualios realybės žurnalistika – viena naujausių ir greičiausiai besivystančių žurnalistikos sričių.

Tai yra istorijų pasakojimas „360 laipsnių“ ir tūriniais (volumetriniais) vaizdo reportažais, stebėtojui sudarančiais dalyvavimo perteikiamuose įvykiuose įspūdį. Taip pat naudojami papildytos realybės ir įtraukiantys reportažai.

Virtualios realybės žurnalisto taikiklyje – sudėtingos sritys. Dažniausiai nušviečiami įvykiai, susiję su įvairiomis stichinėmis nelaimėmis.

Virtualios realybės žurnalisto siekis – ne tik pakankamai tiksliai atkurti įvykius, bet ir sukurti terpę, leidžiančią juos vertinti kitaip, negu tiesiog skaitant ar klausant.

Žmogus geriau įsisavina informaciją, kurią gali pajausti, išgyventi arba patirti praktiškai. Todėl virtualios realybės reportažais ne tik atkreipiamas dėmesys į skaudžius pasaulio įvykius, bet ir sudaroma galimybė juos vertinti daug empatiškiau.

Virtualios realybės žurnalistikos pavyzdžiai:
http://www.empatheticmedia.com/
https://www.youtube.com/watch?v=hUWqQ9F3sJk
https://www.youtube.com/watch?v=9qhQKRXtSAM
Daugiau informacijos:
https://www.prisijungusi.lt/renginiai/virtualios-realybes-zurnalistika/


SKAITMENINĖS GAMYBOS INŽINIERIUS

Niekam nėra paslaptis, kad šiuolaikiniai gamintojai tampa vis labiau priklausomi nuo skaitmeninių technologijų: duomenys ir jų analizė iš esmės keičia visą gamybos procesą. Nuolat didėjantis pramonės skaitmeninimas verčia įmones keisti gamybos procesą, nes gamybinės ir skaitmeninės technologijos tampa vis labiau susijusios. 
Šiuolaikinėje gamyboje vis daugiau procesų perkeliama į skaitmeninę gamybą. Sparčiai auga individualizuotos gamybos poreikis, kai, naudojant trijų dimensijų (3D) vizualizaciją, produktas projektuojamas, pagaminamas ir surenkamas atsižvelgiant į individualius kiekvieno vartotojo poreikius.

Susidoroti su kylančiais darbo rinkos reikalavimais ir technologijų iššūkiais skuba Skaitmeninės gamybos inžinieriai.

Šios profesijos atstovai geba spręsti skaitmeninės gamybos inžinerijos uždavinius, kurti ir diegti naujas skaitmeninės gamybos technologijas, vadovauti pramonės skaitmeninimo procesų projektavimui. Taip pat Skaitmeninės gamybos inžinieriai moka kurti ir įgyvendinti projektus, atitinkančius apibrėžties reikalavimus; puikiai išmano skaitmeninių ir tipinių inžinerinių įrenginių konstrukcijas, jų veikimo principus ir funkcijas. Tad jei nusimanai arba labai norėtum suprasti skaitmeninės gamybos veiklos organizavimo principus, skaitmeninės gamybos grandžių nuoseklumą ir sąveiką ir tau būtų įdomu numatyti gamybos pramonės poreikius ir operatyviai reaguoti į rinkos naujoves bei pokyčius – ši profesija yra TAU.

 

Parengta pagal https://www.vgtu.lt/mechanikos-fakultetas/studijos/bakalauro-studiju-programos/81603?pid=296257#Apie programą



Daiktų interneto inžinierius

 

Daiktų internetas – tai elektronikos prietaisų tarpusavio sąveika per interneto tinklą. Netolimoje ateityje visi įrenginiai bus sujungti tarpusavyje – nuo transporto priemonių ar buities įrenginių iki išmanių laikrodžių ir kitos dėvimos elektronikos.
Daiktų interneto inžinerija yra tarpdalykinė studijų programa, jungianti informatikos, elektronikos, kompiuterių ir telekomunikacijų inžinerijos šakas ir aukštąsias technologijas.

Didžiausios tarptautinės elektros ir elektronikos inžinerijos specialistų asociacijos (IEEE) analitikų nuomone, plėtojantis daiktų internetui, iki 2020 metų pasaulyje atsiras daugiau kaip milijonas naujų darbo vietų. Daiktų interneto inžinerijos studijų programa – tai į ateitį nukreiptos studijos, kuriose parengiami plataus profilio informatikos specialistai, turintys gilių, nuo šiuolaikinio technologijų pasaulio neatsiejamų, kompiuterijos ir telekomunikacijų inžinerijos žinių bei gebėjimų.

Ši studijų programa yra tarp naujų (2016-2017m.) studijų programų Vilniaus Gedimino technikos universitete.

Informacijos šaltiniai:

http://www.vgtu.lt/norintiems-studijuoti/bakalauro-ir-vientisosios-studijos/studiju-programos/naujos-studiju-programos-2016-2017-m/108359

https://www.rockwellautomation.com/global/capabilities/industrial-maintenance-support/overview.page?pagetitle=Industrial-Internet-of-Things-Curriculum&docid=0fe3d9f2ca51ee3b1a26eee1d3413a13




Šviesos technologas ( en. Lighting Engineer)

Vilniaus universitete startavo nauja bakalauro studijų programa Šviesos technologija (Fizikos fakultetas). Ši 3,5 metų trunkanti tarpdalykinė programa yra unikali Baltijos šalyse ir koncentruojasi į sparčiai besivystančias aukštųjų technologijų sritis.

Šviesos technologijos koncentruojasi į tas technologijas, kurios vienaip ar kitaip susijusios su matoma ir nematoma šviesa. Šviesos technologijų programos tikslas yra bendradarbiaujant su šviesos technologijų pramonės įmonėmis paruošti specialistus, turinčius bazinius teorinius ir praktinius įgūdžius.

Šios profesijos atstovai gali dirbti tradicinių kietakūnių lazerių įmonėse “Šviesos konversija”, “Ekspla”, lazerių firmoje „Altechna“, puslaidininkinių lazerių ir lazerinių komponentų „startuolyje“ “Brolis Semiconductors”, taip pat, pažangiųjų apšvietimo technologijų įmonėse, projektuojančiose ir diegiančiose kietakūnio apšvietimo sprendimus, saulės elementų ir atsinaujinančių šaltinių gamyklos BOD group, Solitek, įmonių grupėje Baltic Solar Solutions ir Baltic Solar Energy, UAB „Precizika-MET SC”, industrinėje fotoelektros laboratorijoje ir t.t.

Informacijos šaltiniai:

https://www.vu.lt/kviecia/rinkis-studijas/studiju-programos/item/792-telekomunikaciju-fizika-ir-elektronika

https://myjobsearch.com/careers/lighting-engineer.html

Nuotrauka  Mike Deal iš Flickr: http://bit.ly/1oKuznY 



Pakavimo ir spaudos inžinerijos specialistas


Pakuočių paklausa vis didėja , tačiau norint jas gaminti reikia išmanyti daugybe dalykų, tokių kaip tinkamas pakuočių medžiagos parinkimas, patrauklumas vartotojui, saugi logistika ir pateikimas prekybai, spaudos procesų išmanymas ir t.t.

KTU pristatė naują unikalią studijų programą „ Pakavimo ir spaudos inžinerija “ . Pagal ją bus rengiami pakavimo ir spaudos inžinerijos specialistai, kurie įgis pakuočių ir spaudos procesų organizavimo ir valdymo žinių, gebės kuri naudojant naujausias pakuočių ir grafinių medijų technologijas, naudoti ir valdyti technologinius procesus bei įrangą, spręsti  inžinerijos studijų krypties problemas, parinkti technologinę įrangą, taip pat užtikrinti jos eksploataciją.

Pakavimo ir spaudos inžinerijos specialistas turi išmanyti visą pakuotės gyvavimo ciklą, nuo pakuotės medžiagų parinkimo iki atlikų sutvarkymo.

Informacijos šaltiniai:

https://stojantiesiems.ktu.edu/programme/b-pakavimo-ir-spaudos-inzinerija/#dalykai

http://ktu.edu/lt/naujiena/ktu-siuloma-unikali-studiju-programa-atvers-placias-karjeros-perspektyvas

http://pto.lt/svietimas/pakuociu-rusys/



SEO specialistas


SEO (Search Engine Optimization) – optimizavimas paieškos sistemoms. SEO specialistai padeda įmonės puslapiui ar elektroninei parduotuvei pasiekti geresnių rezultatų  paieškos sistemose (Google, Bing, Yahoo, Yandex ir kt.), tiksliau tariant, padidinti pardavimus bei prekės ženklo žinomumą.

SEO specialistas atlieka veiksmus svetainės viduje ir internete, siekiant padidinti tos svetainės raktinių žodžių kiekius bei pozicijas paieškos sistemose. Taip pat atlieka raktinių žodžių tyrimą, tikrina svetainės pritaikymą paieškos sistemoms. Dar viena SEO specialisto funkcija yra tekstų optimizavimas paieškos sistemoms – teksto rašymas ar korekcijos siekant padaryti jį suprantamesniu lankytojui ir  paieškos sistemai.

SEO specialistai gali dirbti įvairaus profilio įmonėse. Įgiję darbo patirties ir papildomų kompetencijų SEO specialistai gali vadovauti šios srities specialistų veiklai, arba įsteigti individualią paslaugų verslo įmonę, vesti mokymus.

Informacijos šaltiniai:

http://www.seoakademija.lt/products/seo-specialisto-atlyginimas/

https://www.vipartneriai.lt/seo-paslaugos/ka-gali-ir-ko-negali-seo-specialistai/

http://www.kasyraseo.info/

http://www.9b.lt/seo-paslaugos/

 


 


Arboristas


Arboristas  (lot. arbor – medis)  - arboristikos specialistas – sumedėjusių augalų priežiūros praktikas, siekiantis įvairiomis priemonėmis išsaugoti sveikus augalus ir jų aplinką.  Arboristikos tikslas yra sudaryti augalo ilgo, sveiko ir saugaus gyvenimo sąlygas. Tačiau paprastai arboristui tenka globoti augalą, kuris jau turi „šlovingąją randuotąją“ praeitį, o ją atitaisyti dažniausiai reikia daug laiko ir ne vienerių metų, pastangų ir t.t. Tinkama priežiūra galima ištaisyti praeities priežiūros klaidas ir prailginti augalo gyvavimo laiką.

Arboristas yra aukštos kvalifikacijos specialistas, siūlantis augalo priežiūros sprendimus, grindžiamus teorinėmis ir praktinėmis arboristinėmis žiniomis, atsižvelgiant į gamtos (aplinkos) apsaugos įstatymus ir kitus norminius reglamentuojančius dokumentus, darančius įtaką žmogaus saugumui. Sąlyginai arboristiką galima suskirstyti į „žemutinę“ ir „aukštuminę“, į „primityviąją - mėgėjiškąją“ ir „profesionaliąją“. Kai kuriuos arboristinius metodus ir būdus naudoja kiekvienas mūsų sodininkas, taikydamas elementariąją įprastinę medelių priežiūrą ir globą. Tačiau susistemintą teorinių ir praktinių žinių discipliną, principus, metodikas, technologijas ir rekomendacijas gali pasiūlyti tik arboristika.

Arboristika – tai nevien paminklinių ar senolių medžių priežiūra. Arboristika prasiseda nuo „kąstuvo“, nuo sėklų brandinimo ir daiginimo. Teisingai „pradeti“ nuo sėklos (arba vegetatyviniu būdu padauginti) sodinuką arboristui reiškia „sėkmingą“ augalo gyvenimą. Todėl labai svarbi arboristikoje yra medžio sodinimo ir vėliau sekančios priežiūros reikšmė. Didelis dėmėsys skiriamas augalo aplinkai, augalo pamatų pamatui – jo didenybei „dirvožemiui“, jo kokybei.   

Arboristas, įtakodamas medžio habitą, dalyvauja kraštovaizdžio formavimo procese. Projektuojamų, esamų, restauruojamų želdynų  augalų dabartis ir ateitis priklauso nuo teisingai pasirinktos arboristinės strategijos ir taktikos.

Arboristas aukštalipys tuo pačiu metu yra ir medžio ekosistemos tyrinėtojas. Sunku net įsivaizduoti, kokia organizmų karalystė klesti ten - medžio viršūnėjė. Milžinų augalų, tokių kaip,  pavyzdžiui, apskritalapio eukalipto (Eucalyptus globulus Labill.) ar visžalės sekvojos (Sequoia sempervirens (D. Don) Endl.) lajos terminale (apie 100m aukštyje) aptiktos visiškai naujos, niekada nenustatytos ir neaprašytos žemės paviršiuje rūšys. Taip arboristas praplečia biologijos disciplinų pažinimą. 

Informacijos šaltiniai:

http://arboristai.lt/rengini-kalendorius/963-organizuojami-arborist-mokymo-kursai73

http://www.alenis.lt/index.php?id=459

http://www.ergliarods.lv/
 





Interaktyvios kartografijos specialistas

 

Globalizacijos procesai  ir sparčios technologinės permainos keičia darbo rinką, greitai keičiasi ir pats profesijų žemėlapis. Pasaulyje vykstantys profesijų kaitos procesai neaplenkia ir Lietuvos.

Studijų kokybės vertinimo centras patvirtino dar vieną naują studijų programą, kurios pavadinimas – Interaktyvioji kartografija. Interaktyvioji kartografija – tai ne tik žemėlapių ir atlasų sudarymas bei parengimas spaudai, bet ir geostatistikos analizė, modeliavimas, trimatės erdvės vizualizavimas, interaktyvių žemėlapių paslaugų, vizualizacijos produktų internete kūrimas ir nuolatinis palaikymas.

Šiomis dienomis įvairias fizines ir socialines aplinkas galime stebėti realaus laiko žemėlapiuose kompiuteriu ar mobiliaisiais įrenginiais. Paprasčiausias su kasdiena susijęs pavyzdys – orų žemėlapiai: matome temperatūrą, vėjo greitį, debesuotumą bei kitus faktorius. Aktualūs ir transporto žemėlapiai – dažnas miestietis stebi informaciją apie spūstis, kur juda viešasis transportas. Taigi neabejotina, kad kūrybiškų, išmanačių verslo organizavimą bei gebančių sudaryti įvairius kartografinius ir reprezentacinius kūrinius specialistų poreikis ateityje tik augs.

Parengta remiantishttp://www.kaunokolegija.lt/nauja-studiju-programa-interaktyvoji-kartografija/

 





Gyvensenos medicinos specialistas

Gyvensenos medicina – tai nauja įrodymais pagrįstos medicinos šaka, kurioje gyvensenos keitimas (mityba, fizinis aktyvumas, streso valdymas, socialinė parama, aplinkos kontrolė) naudojamas siekiant išvengti, gydyti ir išgydyti lėtines ligas, veikiant jų priežastis. Gyvensenos medicinos intervencijos apima sveikatos rizikos vertinimą, konsultavimą elgsenos keitimo klausimais ir klinikinį gyvensenos modifikacijų taikymą, kartu su kitais šiuolaikiniais gydymo būdais.

Gyvensenos medicinos specialistai – tai tarsi jungtis tarp asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros sričių, gebantys valdyti ligas, koreguodami gyvenseną. Šiuo metu Lietuvoje gyvensenos medicinos specialistų rengimas vykdomas dviem pakopomis:

Lietuvos sporto universitete (LSU) biomedicinos krypties sporto pirmosios pakopos bakalauro studijų programa „Fizinis aktyvumas ir sveika gyvensena” anglų kalba (nuo 2014 metų).

Lietuvos sveikatos mokslų universitete visuomenės sveikatos krypties antrosios pakopos(magistro kvalifikacinis laipsnis) studijų programa „Gyvensenos medicina” (nuo 2016 metų).

Gyvensenos medicinos studijų programa – ne tik nauja, perspektyvi mokslo ir praktinės veiklos sritis, bet ir galimybė tęsti mokslinę veiklą studijuojant doktorantūroje. Planuojama, kad nuo 2018 metų studijas bus galima tęsti LSMU doktorantūroje. Lietuvos švietimo sistemoje  gyvensenos medicina priskiriama visuomenės sveikatos studijų krypčiai.

 

Detalius studijų programų aprašymus galite rasti: 

 

Baigę studijas gyvensenos medicinos specialistai galės dirbti viešajame ir privačiame sektoriuje asmeniniu konsultantu gyvensenos medicinos ir gyvenimo būdo keitimo srityje, fizinio aktyvumo treneriu sporto ir sveikatingumo klubuose visuomenės sveikatos biuruose, sanatorijose, SPA centruose, kurti ir įgyvendinti švietimo ugdymo programas sveikos gyvensenos srityje; kurti savo konsultacinį verslą.

Įgyvendinant vyriausybės 2017–2020 m. programos nuostatas bus siekiama, kad ateityje LSMU parengti gyvensenos medicinos specialistai  galėtų dirbti šeimos gydytojų komandose  ir aktyviai prisidės prie Lietuvos gyventojų sveikatos gerinimo.


Informacijos šaltiniai:

http://www.sveikata.org/gyvensenos-medicinos-studiju-programos-lietuvoje/

http://www.lsmuni.lt/lt/naujienos/naujienos/gyvensenos-medicina--raktas-i-letiniu-neinfekciniu-ligu-valdyma.html

http://www.lsmuni.lt/lt/naujienos/naujienos/gyvensenos-medicina--naujas-poziuris-i-letiniu-neinfekciniu-ligu-valdyma.html


Iliustracijos šaltinis: http://www.medpagetoday.com/Blogs/LifestyleMedicine/50735