PROFESIJOS, KURIŲ JAU NĖRA
Kas buvo ir yra svarbiausia renkantis profesiją? Garsus austrų poetas Rainer Maria Rilkė laiške jaunajam rašytojui-poetui rašė: „Jūs dairotės išorėn, o dabar to Jums visų pirmiausia nevalia daryti. Niekas negali Jums patarti ir padėti, niekas. Yra tiktai vienas būdas. Eikite į save. Ištirkite priežastį, verčiančią Jus rašyti; ištirkite, ar ji, suleidusi savo šaknis giliausioje Jūsų širdies vietoje, prisipažinkite pats sau, ar mirtumėte, jeigu Jums būtų neleidžiama rašyti. Tatai visų pirmiausia: paklauskite pats save tyliausią savo nakties valandą – ar privalau rašyti? Kaskitės į save, iki rasite gilų atsakymą. Ir jeigu jis būtų teigiamas, jeigu galėtumėte atsiliepti į šitą rimtą klausimą tvirtu ir paprastu ‘Privalau’, tai kurkite savo gyvenimą vadovaudamiesi šia būtinybe” (R. M. Rilkė, 1903[1]).
Neabejotinai šie patarimai aktualūs išlieka ir šiandien, tačiau vistik įdomu pažvelgti į tai, ką žmonės dirbdavo anksčiau, kokių jiems gebėjimų reikėdavo ir kokios profesijos egzistavo dar praeitame šimtmetyje ar net anksčiau (XVIII-XX a.). Todėl, pasitelkdami istoriniais šaltiniais, pristatysime buvusių profesijų Lietuvoje ir kitose šalyse, kurios šiandien mums gali pasirodyti kiek keistos, paslaptingos, ganėtinai įdomios ar net kai kuriais atvejais – juokingos. Taigi:
[1] Pagal: http://www.nemokamosknygos.lt/uploads/files/Rainenris Marija Rilke- Laiskai jaunajam rasytojui.pdf
Varovas (en. Drover)
Tai profesijos atstovas, kurio darbas buvo laukose varyti galvijų arba avių kaimenes.
Varovas varo kaimenę galvijų
(http://www.justverse.com/images/drover.jpg)
Kanapių šukuotojas (en. Hemp dressers)
Šios profesijos atstovas, su specialiu dantytu įrankiu šukuodavo kanapių pluoštus ir atskirdavo kietąsias kanapių dalis nuo švelniųjų.
Darbuotojas prie kanapių šukavimo staklių (Library Of Congress)
Graveriai (en. Lapidaries)
Asmenys, kurie pasirinkdavo šią profesiją, buvo laikomi menininkais. Jie rinkdavo gražius akmenėlius ir mineralus, juos graviruodavo ir jais dekoruodavo įvairius daiktus.
Spalvoti akmenukai (genista / Flickr)
Degtukų gamintojai (en. Match makers).
Šios profesijos tikslas yra gaminti degtukus. Kadangi degtukų gamybai reikėdavo dviejų žmonių, dažniausiai šios profesijos imdavosi vyras ir žmona.
Dailininko Gerardo van Honthorsto paveikslas „Degtukų gamintojai“ (1625)
Okultistai (en. Occultists)
Tai buvo žmonės, kurie studijuodavo ir domėdavosi magiją, alchemiją, ekstra sensoriniais gebėjimais, astrologija, dvasiomis ir ateities būrimu.
James Jen nuotrauka „Moteris vaikštanti maldos labirintu“ (2009)
Karjero darbininkai (en. Quarrymen).
Karjero darbininkai buvo asmenys, kurie dirbdavo karjere arba vadovaudavo karjero darbams. Karjeras, tai yra atvira kasinėjimų aikštelė skirta išgauti mineralus, uolienas ir kitas naudingąsias iškasenas.
Nežinomo autoriaus nuotrauka „Dinorvingo karjere darbuotojai tašo skalą“ (1910)
Kurpalius (en. Shoe peg maker).
Tai toks profesijos atstovas, kurio pagrindinis darbas buvo iš medžio išdrožti kurpalius, kurie buvo naudojami batų siuvime, tam kad batas neprarastų tinkamos formos.
Kurpaliaus darbo diena (Vakarų Ligūrijos Etnografijos muziejus, Italija 2009)
Salareatus gamintojai (en. Salaeratus makers ).
Tai kokie chemikai, kurie gamino valgomąją sodą.
Dailininko Garielio Metsu paveiklas „Chemikas“ (1651-1667)
Kaminkrėčiai
Šios profesijos atstovai apžiūrėdavo ir valydavo dūmtraukius. Kaminkrėčiai turėjo būti vikrūs ir gerai fiziškai pasirengę. Šis darbas dažnai vykdavo dideliame aukštyje, todėl buvo pavojingas.
Šaltinis: http://www.businessinsider.com/11-jobs-from-1850-that-are-totally-extinct-2013-9
Miesto šauklys
Prieš įsitvirtinant radijui ir televizijai, miesto žmonės aktualias naujienas išgirsdavo iš miesto šauklio.
Šaltinis: https://good.co/blog/extinct-jobs/
Produktų šaldytojai
Prieš atsirandant šaldytuvams, maisto šaldymo funkciją atlikdavo produktų šaldytojai. Šios profesijos atstovai pjaustydavo ledą į gabaliukus ir talpindavo juos į dėžes. Paruoštos dėžės buvo pardavinėjamos ir namuose atlikdavo šaldiklio funkciją.
Šaltinis: https://good.co/blog/extinct-jobs/
Arbatos virėjai
Arbatos virėjais dažnai dirbdavo jauni vyrai, ar mokiniai. Jie virdavo ir patiekdavo arbatą kitiems įmonės darbuotojams.
Šaltinis: http://www.goodhousekeeping.com/life/g4530/odd-obsolete-jobs/?slide=8
Ryšininkas
Ryšininkai valdydavo ir reguliuodavo įvairius jungiklius ir svirtis. Šios profesijos atstovai užtikrindavo sklandų traukinių judėjimą reikiama kryptimi.
Šaltinis: http://www.goodhousekeeping.com/life/g4530/odd-obsolete-jobs/?slide=32
Akmens skaldytojai
Akmens skaldytojai išgaudavo akmenis iš žemės. Išgautas akmuo dažniausiai buvo naudojamas statybose bei kuriant namų interjerą.
Šaltinis: http://ijr.com/2014/09/173651-13-jobs-used-important-longer-exist/
Krosniakūriai
Anglies krosniakūriai dirbdavo didelių laivų katilinėse. Jie aprūpindavo laivą kuru ir užtikrindavo sklandų jų plaukimą. Tai buvo labai sunkus ir pavojingas darbas.
Šaltinis: http://ijr.com/2014/09/173651-13-jobs-used-important-longer-exist/
Radijo aktoriai
Kai dar nebuvo televizijos, radijas transliuodavo įvairias pramogines laidas. Situacijų komedijoms buvo reikalingi aktoriai, kurie įkūnydavo skirtingų balsų personažus.
Šaltinis: http://ijr.com/2014/09/173651-13-jobs-used-important-longer-exist/
Gamyklos lektoriai
Gamyklos bei fabrikai samdydavo specialius lektorius, kurie darbuotojams skaidydavo literatūrą, ar dainuodavo. Taip buvo siekiama pralinksminti ir paįvairinti nuobodų gamyklos darbuotojų darbą.
Šaltinis: http://ijr.com/2014/09/173651-13-jobs-used-important-longer-exist/
Lifto operatoriai
Šie specialistai buvo atsakingi už saugų asmenų pervežimą į pageidaujamą pastato aukštą.
Šaltinis: http://ijr.com/2014/09/173651-13-jobs-used-important-longer-exist/
Maisto ragautojai
Prieš įvedant maisto saugos ir kokybės standartus buvo sudėtinga kontroliuoti produktų sudedamąsias dalis. Siekiant užtikrinti, kad tam tikrame produkte nebūtų sveikatai kenksmingų medžiagų, reikėjo tirti jo sudėtį. Maisto ragautojai valgydavo įvairius produktus ir taip įvertindavo, ar jie yra saugūs ir tinkami platesniam vartojimui.
Šaltinis: http://ijr.com/2014/09/173651-13-jobs-used-important-longer-exist/
Ledo kirtėjai
Dėka animacinio filmuko „Ledo šalis“ (angl. Frozen) vaikams ir suaugusiems buvo priminta egzistavusi ledo kirtėjų profesija, kuri buvo ypatingai svarbi, nes anuo metu, neturint šaldytuvų, ledas buvo vienintelė išeitis kuo ilgiau išlaikant nesugendantį maistą. Ledo kirtikai žiemos metu eidavo ant ežerų ar užšalusių upių su specialiais ilgais pjūklais ir išpjaudavo didelius gabalus ledo, kuriuos vėliau talpindavo rūsiuose ar kitose vėsiose vietose. Ši profesija buvo itin pavojinga, nes ledo kirtėjai rizikuodavo įkristi į ledinį vandenį (1 ir 2 pav.).
1 ir 2 pav. Ledo kirtėjai savo darbo vietoje ant vandens telkinių.
Šaltinis: http://www.sfgate.com
Garso lokatoriai-akustikai
Dar prieš atsirandant moderniems sekimo aparatams karybos srityje, buvo naudojami tokie prietaisai, kurių dėka specialistas įdėmiai klausydamas galėdavo išgirsti bei nustatyti artėjančių lėktuvų padėtį (3 ir 4 pav.).
3 ir 4 pav. Garso lokatoriai-akustikai klausydamiesi stengdavosi nustatyti artėjančių lėktuvų padėtį.
Šaltinis: http://www.sfgate.com
Žmogus-žadintuvas
Kaip žmonės keldavosi rytais prieš atsirandant išmaniųjų telefonų žadintuvams? O gi juos budindavo specialiai šį darbą atlikdavę „žmonės-žadintuvai“, belsdavęsi rytais į langus arba duris su specialia lazdele, ant kurios smailagalio būdavo pritvirtintas akmenukas (5 pav.).
5 pav. „Žmogus-žadintuvas“ anksti rytais budindavo žmones Rytų Londone.
Šaltinis: http://www.sfgate.com
Kėglių sustatytojas
Dar iki praėjusio šimtmečio vidurio boulingo žaidimo klubuose buvo samdomi žmonės, o neretai ir vaikai, kad sustatytų žaidėjų numuštus kėglius (6 ir 7 pav.).
6 pav. Vaikai laukia žaidimo pabaigos, kad galėtų sustatyti kėglius.
7 pav. 1957 m. kėglių sustatytojai prieš atsirandant automatizuotoms technologijoms.
Šaltinis: http://www.sfgate.com
Žiurkių gaudytojai
Praeito šimtmečio pradžioje egzistavo profesija, kurios, matyt, šiandien niekas nesirinktų – žiurkų gaudytojai. Šie žmonės Europos šalyse buvo samdomi tam, kad būtų kontroliuojamas žiurkių paplitimas. Profesija pavojinga, nes specialistai galėdavo bet kuriuo metu nukentėti nuo graužikų įkandimų ar net užsikrėsti įvairiomis ligomis, tačiau jie saugojo kitus gyventojus nuo šių galimų pavojų (8 ir 9 pav.).
8 ir 9 pav. Po sėkmingų žiurkių gaudynių.
Šaltinis: http://www.sfgate.com
Žibintininkas
Galima sakyti, kad šiandienos gyvenimas tapo kiek mažiau romantiškas, ypač kai nustojo veikti žibintininko profesija (10 ir 11 pav.).
10 ir 11 pav. Seniausias Londono žibintininkas gesindavo gatvėse šviestuvus dar iki 1950 m.
Šaltinis: http://www.sfgate.com
Miško (sielių) plukdytojai
Tai pats pigiausias ir kartais vienintelis įmanomas medienos gabenimo iš kirtaviečių į apdirbimo vietas būdas. Daugelyje miškingų vietų nėra kelių ir geležinkelių, atstumai dideli, todėl patogiausia paleisti medieną plaukti pasroviui vandeningomis upėmis (12 pav.). Žinoma, šiais laikais dažniausiai mediena gabenama patikimesniais būdais: geležinkeliais, miškovežiais arba krovininiais laivais.
12 pav. Miško (sielių) plukdytojai savo darbo vietoje.
Šaltinis: http://www.sfgate.com
Telefono operatorius
Dar prieš atsirandant skaitmeninėms technologijoms, leidžiančioms susieti telefoninį ryšį tarp miestų ar tarp skirtingų šalių, buvo ypatinga profesija – telefono operatorius, padėjęs sujungti telefoninius skambučius. Dažniausiai šį darbą dirbdavo moterys (13 ir 14 pav.).
13 ir 14 pav. Telefono operatoriai (-ės) sujungia telefoninius skambučius.
Šaltinis: http://www.sfgate.com
Mirusiųjų kūnų grobstytojai („prikėlėjai“, angl. resurrectionists)
Žinoma, tai ne profesija, bet nelegalus užsiėmimas, kurį atlikdavo slapta samdomi žmonės, pristatydavę mirusiųjų kūnus į kai kurių medicinos mokyklų morgus, kad studentai bei medicinos tyrinėtojai galėtų atlikti įvairius bandymus (15 pav.).
15 pav. Mirusiųjų kūnų grobstytojai atlieka savo nelegalų darbą.
Šaltinis: http://www.sfgate.com